شناسایی دو هزار گیاه دارویی

شناسایی دو هزار گیاه دارویی

گياه شناس نامي ايران از وجود هشت هزار گونه گياهي در کشور خبر داد و گفت: بيش از 2 هزار و 300 گونه گياهي در ايران خاصيت دارويي دارند.

تهران – اقتصاد برتر – 24 تیر 92

“ولي اله مظفريان” روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد: امروزه با پيشرفت علوم گيـاهي بيش ازهشت هزار گونه در ايران شناسايي شده است که هم اينک برآورد مي‌شود که از اين تعداد، بيش از 2 هزار و 300 گـونـه خاصيت دارويي دارند.
وي ادامه داد: با توجه به وجود اين سرمايه خدادادي، بکارگيري گياهان دارويي در صنايع مختلف ايران لازم است همچون ديگر کشور هاي جهان مورد توجه قرار گيرد.
اين کارشناس برجسته کشور بيان کرد: با توجه به رويکرد جهاني استفاده از ترکيب‌هاي طبيعي با منشاء گياهي، پيشينه تاريخي استفاده از گياهان در طب سنتي و روند رو به افزايش توليد فراورده‌هاي گياهان دارويي در کشور در سال هاي اخير، شايسته است برنامه ر‌يزي منسجم و درازمدت براي توسعه پايدار گياهان دارويي انجام شود.
وي به کتاب خويش با نام “شناخت گياهان دارويي و معطر ايران” اشاره و خاطرنشان کرد: اين کتاب حاوي مشخصات کامل 850 گياه دارويي ايران با تمام مشخصات، خواص، محل رشد و عکس‌هاي اين گياهان است که مي تواند براي علاقه مندان و آشنايي بيشتر نسبت به گياهان دارويي موثر باشد.
مظفريان گفت: براي شناخت گياهان بايد با اسم علمي و بين المللي آن آشنا شد و بعد به ديگر ابعاد گياه پرداخت که اين کتاب مي تواند به زبان ساده بخش قابل توجهي از ارزش هاي گياهان دارويي را بيان و معرفي کند.
وي به شهر دماوند و نيز پتانسيل هاي اين شهر در بخش گياه شناسي به ويژه گياهان دارويي و نيز بخش کشاورزي اشاره کرد و گفت: در مورد کشاورزي شهر دماوند به دليل افزايش جمعيت در بسياري از نقاطي که در گذشته در دماوند کار کشاورزي در آن انجام مي شد امروز تبديل به ساختمان ها، ويلاها و … شده و بسياري از محصولات کشاورزي که منحصر به دماوند بود امروز ديگر وجود ندارد که بايد اين مهم مورد توجه قرار گيرد.
اين کارشناس بيان کرد: استفاده از پتانسيل ها و ظرفيت هاي موجود به معناي تخريب محيط زيست و از بين بردن جايگاه کشاورزي نيست، بلکه بايد زمينه را براي توسعه محيط زيست فراهم کرد.

منبع : ایرنا

برچسب ها: , ,

اهم اخبار

 1. نسخه تقویتی برای خریداران خانه

  نسخه تقویتی برای خریداران خانه

 2. نمایشگاه‌ها با حضور رقبای خارجی جان می‌گیرد

  نمایشگاه‌ها با حضور رقبای خارجی جان می‌گیرد

 3. راشاتودی: توافق نفتی تهران-ریاض خطرناک است

  راشاتودی: توافق نفتی تهران-ریاض خطرناک است

 4. حاضران در نمایشگاه خودرو پاریس2016

  حاضران در نمایشگاه خودرو پاریس2016

 5. عملیات مالی ۱۷ بانک در سال ۹۴ ارزیابی شد

  عملیات مالی ۱۷ بانک در سال ۹۴ ارزیابی شد

 6. برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی تجار ایرانی در باکو

  برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی تجار ایرانی در باکو

 7. آغاز تحصیل 13 میلیون دانش آموز در 107 هزار مدرسه

  آغاز تحصیل 13 میلیون دانش آموز در 107 هزار مدرسه

 8. آمریکا مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کرد

  آمریکا مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کرد

 9. دستگیری سرکرده اصلی داعش در لبنان

  دستگیری سرکرده اصلی داعش در لبنان