شناسایی دو هزار گیاه دارویی

گیاه شناس نامی ایران از وجود هشت هزار گونه گیاهی در کشور خبر داد و گفت: بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ گونه گیاهی در ایران خاصیت دارویی دارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ تیر ۹۲

“ولی اله مظفریان” روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امروزه با پیشرفت علوم گیـاهی بیش ازهشت هزار گونه در ایران شناسایی شده است که هم اینک برآورد می‌شود که از این تعداد، بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ گـونـه خاصیت دارویی دارند.
وی ادامه داد: با توجه به وجود این سرمایه خدادادی، بکارگیری گیاهان دارویی در صنایع مختلف ایران لازم است همچون دیگر کشور های جهان مورد توجه قرار گیرد.
این کارشناس برجسته کشور بیان کرد: با توجه به رویکرد جهانی استفاده از ترکیب‌های طبیعی با منشاء گیاهی، پیشینه تاریخی استفاده از گیاهان در طب سنتی و روند رو به افزایش تولید فراورده‌های گیاهان دارویی در کشور در سال های اخیر، شایسته است برنامه ر‌یزی منسجم و درازمدت برای توسعه پایدار گیاهان دارویی انجام شود.
وی به کتاب خویش با نام “شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران” اشاره و خاطرنشان کرد: این کتاب حاوی مشخصات کامل ۸۵۰ گیاه دارویی ایران با تمام مشخصات، خواص، محل رشد و عکس‌های این گیاهان است که می تواند برای علاقه مندان و آشنایی بیشتر نسبت به گیاهان دارویی موثر باشد.
مظفریان گفت: برای شناخت گیاهان باید با اسم علمی و بین المللی آن آشنا شد و بعد به دیگر ابعاد گیاه پرداخت که این کتاب می تواند به زبان ساده بخش قابل توجهی از ارزش های گیاهان دارویی را بیان و معرفی کند.
وی به شهر دماوند و نیز پتانسیل های این شهر در بخش گیاه شناسی به ویژه گیاهان دارویی و نیز بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در مورد کشاورزی شهر دماوند به دلیل افزایش جمعیت در بسیاری از نقاطی که در گذشته در دماوند کار کشاورزی در آن انجام می شد امروز تبدیل به ساختمان ها، ویلاها و … شده و بسیاری از محصولات کشاورزی که منحصر به دماوند بود امروز دیگر وجود ندارد که باید این مهم مورد توجه قرار گیرد.
این کارشناس بیان کرد: استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود به معنای تخریب محیط زیست و از بین بردن جایگاه کشاورزی نیست، بلکه باید زمینه را برای توسعه محیط زیست فراهم کرد.

منبع : ایرنا


Print pagePDF pageEmail page

یک دیدگاه